Błędy rodziców przy gniewie dziecka

Dzieci, które czują, że nie są w stanie wpłynąć na zmianę swojego świata, często reagują poczuciem bezsilności i złością. Dzieci, które są ekspresyjne werbalnie i emocjonalnie, są szczególnie podatne na złość, ponieważ nie nauczyły się jeszcze, jak skutecznie radzić sobie z tym uczuciem. Złość u dzieci może wynikać z przekonania, że ktoś ich nie słucha lub nie traktuje poważnie. Dzieci mogą już zmagać się ze stresem związanym ze szkołą, przyjaciółmi, treningiem sportowym lub innymi zajęciami. Jeśli dziecko przeżywa coś w domu (np. kłótnię między rodzicami, przeprowadzkę nowego rodzeństwa lub przyjaciela), jego złość może wzrosnąć. Złość może być również wywołana przez rzeczy mniej istotne niż okoliczności życiowe – takie jak przegrana w grze wideo czy dokuczanie na placu zabaw. Pierwszym krokiem, jaki mogą podjąć rodzice, gdy dziecko jest rozzłoszczone, jest wysłuchanie go bez oceniania i zapewnienie, że się je kocha i zawsze będzie się je wspierać. Oto kilka wskazówek, czego nie należy mówić, gdy dziecko się złości:

Nie obwiniaj dziecka ani nie zrzucaj winy na rodzeństwo.

Dzieci, które czują złość, często próbują zrzucić winę na kogoś innego. Obwinianie innych za własne błędy daje im poczucie, że są silne. Unikaj obwiniania dziecka za złość. Zamiast tego należy skupić się na tym, co wywołało złość. Pomoże to dziecku uświadomić sobie pierwotną przyczynę jego uczuć i pomoże mu znaleźć własne rozwiązanie.

Nie zawstydzaj dziecka

Nawet jeśli uważasz, że zachowanie dziecka jest nieodpowiednie i nie do przyjęcia, nie oznacza to, że musisz je zawstydzać, nazywając jego zachowanie po imieniu i określając je słowami. Jeśli dziecko rzuca zabawką po pokoju, a Ty uważasz, że jest to zachowanie niedopuszczalne, podnieś zabawkę, nic nie mówiąc. Pokaż mu swoim zachowaniem, dlaczego jego zachowanie jest niedopuszczalne.

Nie pouczaj.

Jeśli dziecko wyraża złość, to znaczy, że czuje się przytłoczone sytuacją, w której się znalazło. Zamiast pouczać, postaraj się zrozumieć, co dziecko czuje. Zadawaj pytania i słuchaj jego odpowiedzi. Możesz powiedzieć na przykład: „Wyglądasz teraz na zdenerwowanego. Czy dzieje się coś, co cię niepokoi?”.

Nie graj w grę

Kiedy dziecko jest rozzłoszczone, chce i potrzebuje Twojej uwagi. Jeśli dajesz mu to, czego chce, w efekcie nagradzasz jego złe zachowanie. Jeśli dziecko jest niegrzeczne i nie reaguje na delikatne próby uspokojenia go, nie nagradzaj go uwagą. Zamiast tego wymagaj lepszego zachowania i nie toleruj chamstwa.

Nie próbuj od razu naprawiać sytuacji

Sama obecność może wystarczyć, aby uspokoić dziecko. Jeśli widzisz, że sytuacja się uspokaja, nie próbuj od razu jej naprawiać. Zamiast tego wykorzystaj ten czas, aby pomyśleć o odpowiedniej konsekwencji.

Nie ignoruj uczuć dziecka

Czasami rodzice ignorują uczucia dziecka i pogarszają sytuację, nie przyjmując do wiadomości, że jest to dla niego trudny okres. Jeśli Twoje dziecko jest złe, przyjmij to do wiadomości. Pokaż mu, że rozumiesz jego uczucia i że je akceptujesz. Dzięki temu poczuje się wysłuchane, co w efekcie doprowadzi do tego, że będzie się mniej złościć.

Wnioski

Złość jest naturalną reakcją na poczucie, że czyjeś potrzeby lub pragnienia są ignorowane, przerywane lub udaremniane. Ważne jest, aby zrozumieć, że czasami dzieci potrzebują być wysłuchane bez osądzania i bez potrzeby szybkiego rozwiązania. Jako rodzic możesz pomóc dziecku radzić sobie ze złością w zdrowy sposób, dając mu do zrozumienia, że masz dla niego uwagę i wsparcie, że jego uczucia są zrozumiałe i że ma szansę je rozwiązać. Pamiętaj, że te wskazówki pomogą Ci skuteczniej radzić sobie z gniewem dziecka.